+90 532 131 85 26

Botoks Yöntemi Nedir, Nasıl Yapılır?

Botox yöntemleri; yaşın ilerlemesiyle daha belirgin hale gelen mimik çizgilerinin hafiflemesini ya da tamamen ortadan kalkmasını sağlayan oldukça güvenli ve pratik uygulanan bir yöntemdir.Botox enjeksiyon yöntemi ile uygulanır. Bu sayede de kırışıklıkların açılması sağlanmaktadır. Botoks yöntemiyle kaslara ilaç uygulanır ve bu sayede çizgiler doldurulur. Bu yöntem özellikle göz çevresinde çizgilere, alındaki çizgilere ve boyundaki çizgilere oldukça başarılı şekilde uygulanabilmektedir.

Botoks Nedir?

Botoks; kas hareketlerini engelleyerek alın, göz çevresi, kaş ortası ve boyundaki mimiklerin azalmasını sağlamaktadır. Bu yöntemde; kaslarına içerisinde oldukça ince iğnelerle ilaç enjekte edilir. Bu sayede de ilgili çizgiler ve kırışıklıklar 4-7 gün içerisinde hafifler ya da ortadan kalkar.

Botoks hangi sorunlarda uygulanmaktadır?

Botoks, mimik çizgilerinde uygulanan bir yöntemdir. Bunun dışında kaş arası, boyun çizgileri, el ve ayak terlemeleri, migren ağrıları ve göz, dudak çevresinde görülen kırışıklıklarda kullanılan bir yöntemdir.

Botoks yapılan alan şişer mi?

Botoks, bilinenin aksine bir dolgu maddesi değildir. Bundan dolayı da botoks yapılan bölgede şişlik olması beklenmemektedir. Botoks, kas gevşemesine yol açtığı için işlem yapılan alanda kırışıklıklar giderilir ancak şişlik meydana gelmez.

Botoks nasıl uygulanmaktadır?

Botoks, enjeksiyon ile uygulanmaktadır. Botoksun uygulanacağı alan; lokal anestezi kremi ile uyuşturulmaktadır. 20 dakika sonra uyuşan bölge temizlenir ve ardından oldukça ince iğneler ile kas içerisinde ilaç enjekte edilmektedir. Enjekte edilen madde oldukça küçük dozlardadır. Seans 15 dakika sürmektedir.

Botoks uygulayabilen kişiler kimlerdir?

Botoks yöntemi uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır. Bu kişiler; estetik cerrahlar dermatologlar, medikal estetik uzmanları olarak sayılabilir. Botoks, oldukça dikkat ve özen isteyen bir yöntemdir. Bu sebeple uzmanın mutlaka yüz anatomisini ve kasların çalışma yapısını bilmesi gerekmektedir.

Botoks etkileri ne zaman görülür?

Botoks yapıldıktan 2 gün sonra etkiler görülmeye başlar. Etki süresi kişiden kişiye göre değişmekle beraber genel olarak 4. Günde etkiler başlamakta ve 7. Güne kadar tamamlanmaktadır. Yaklaşık olarak 10 gün içerisinde tam etkiyi görmek mümkündür.

Botoksun yan etkileri var mıdır?

Botoks, yalnızca estetik amaçlı olarak kullanılan bir yöntem değildir. Oldukça eski zamanlardan itibaren tedavi amaçlı oalrak çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Tedavi amaçlı uygulanan botokslarda enjekte edilen madde daha yüksek dozlarda tutulmaktadır. Bu durumda dahi hastada herhangi bir yan etki oluşmamaktadır.

Botoks etkisi ne kadar sürer?

Botoks uygulandıktan sonra etkisi 4-6 ay sürmektedir. Bu süre, kişiden kişiye değişmektedir. Kullanılan yöntem ve ilaçlara göre kalıcığı artabilir. Botoks etkisi kaybolduğunda, ilgili alan eski haline geri dönmektedir. Aynı bölgeye botoks tekrar uygulandığında ise etkisi daha uzun süre kalmaktadır.  Botoks etkisini uzatmak için uzman önerisi ile dermatokozmetik ürünlerin kullanılması gerekmektedir.

Botoks kimlere uygulanan bir yöntemdir?

Botoks yöntemi, ciddi sağlık sorunu olmayan 18-65 yaş arası herkese uygulanabilmektedir. Oldukça güvenli bir yöntemdir. Yüzünde kırışıklıklar olan ya da botoks uygulanması gereken sağlık sorunlarına sahip kişilere uygulanabilmektedir. Kırışıklıklar için bu yöntem tercih edildiğinde, şayet kırışıklıklar çok fazla derin ise çizgiler tamamen yok olmaz ancak hafiflemektedir. Çizgiler tam derinleşmeden botoks uygulandığında alınacak sonuçlar daha başarılı olacaktır.

Botoks yaptırıldığında ortaya çıkabilecek istenmeyen durumlar nelerdir?

Botoks, uzman bir ekip ve hekim tarafından yapıldığında istenmeyen durumların ortaya çıkma riski oldukça azdır. Ancak ortaya çıkabilecek sorunlar: geçici doku zedelenmesi, enjeksiyon sırasında hastanın ağrı eşiğine bağlı olarak yanma, göz kapağı düşmesi görülebilir. Bu sorunlar geçicidir. Botoksun kalıcı bir yan etkisi yoktur.

Botoksun kullanıldığı diğer sorunlar nelerdir?

  • Yüz felci,
  • Migren,
  • Şaşılık,
  • El ve ayaklarda aşırı terleme, gibi sorunlarda botoks uygulaması tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Botoks aşırı terlemede nasıl uygulanmaktadır?

Botoks, hastanın aşırı terlemesini azaltmaktadır. Özellikle koltukaltı, el ve ayaklarda oldukça başarılı ve etkin şekilde uygulanmaktadır. Koltukaltında kıl köküne ulaşmak adına deri içine enjekte edilir. Terleme tedavilerinde kullanılan doz, estetik amaçlı botokstan daha fazladır. Ancak bu durum herhangi bir yan etkiye yol açmamaktadır.

 

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Gizlilik İlkesi