+90 532 131 85 26

Botoksun Yan Etkisi Var mıdır?

Botoks uygulaması tecrübeli ve uzman kişiler tarafından uygulandığı yan etkilerinin ortaya çıkma riski minimuma düşmektedir. Uygulama ardından uygulama bölgesinde kızarıklık meydana gelebilir. Ancak bu kızarıklık kısa süre sonra kendiliğinden geçmektedir. Kişinin duyduğu ağrı ve acı ise mimimumdadır. Bunun dışında yanlış uygulmalar sonucunda kısa süreli göz kapağı düşmesi meydana gelebilir. Ancak bu durum güvenilir olmayan merkezlerde uygulanan botoks işlemlerinde karşımıza çıkmaktadır.

Botoks donuk bir yüz ifadesine yol açar mı?

Botoks, uzman ve tecrübeli ellerle uygulandığın herhangi bir donuk görünüm meydana gelmez. Botoks işleminde, istenmeyen kas hareketleri kısıtlanır. Ancak donuk ve ifadesiz bir surat oluşmamaktadır.

Botoks işleminin riskleri nelerdir?

Botoks işleminin en yaygın riski, enjeksiyon bölgesinde minik kızarıklıkların oluşmasıdır. Bunun dışında hastaların %10’luk kısmında baş ağrısı meydana gelebilir. Ancak botoks genellikle geçmeyen baş ağrıları için tedavi amaçlı da kullanılmaktadır. Botoks uygulamasında alerjik reaksiyon, şok ya da ölüm gibi ciddi yan etkiler meydana gelmez.

Botoks felç eder mi?

Botoks uygulamaları felç gibi sorunlara sebep olmaz. Enjekte edildiği ufak alanda kasılma emrini engelleyerek o bölgenin kırışmasını bloke eder. Bu durum felçe yol açmaz.

Botoks yeni kırışıklıklara yol açar mı?

Botoks uygulaması yeni kırışıklıklara yol açmaz. Ancak hastanın artık suratında derin kırışıklıklar olmadığı için eski ince kırışıklar göze batabilir. Hastaların büyük bir kısmı bunun sebebinin botoks olduğunu düşünebilir.

Botoks, yan etkisi olmayan bir tedavidir. Etkisi yalnızca uygulama alanı ile sınırlıdır. Botoks, 24 saat içerisinde vücuttan atılır. Kaslarda yarattığı etki ise 6 ay sürer.

Botoks bağımlılık yapar mı?

Botoks, işlem açısından bağımlılık yapan bir tedavi değildir. Botoks içerisinde yılan zehri de bulunmamaktadır. Botoks, felç ya da donuk bir yüz ifadesine yol açmaz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Gizlilik İlkesi