+90 532 131 85 26

Cilt Analizi

1 ) Cilt analizi nedir?

Cilt analizi tedaviye başlamadan önce herkese yapılan ve oldukça basit bir şekilde gerçekleştirilen bir işlemdir. Hastanın cilt tipi (kuru, yağlı, karma), akne, siyah nokta, yaşlanma, güneş hasarı, dehidratasyon vb. tespit edilerek, kişiye özel tedaviye ışık tutulması amaçlanır.

Kişiye bazı sorular eşliğinde cilt analizi yapılarak cilt tipi ortaya çıkartılır. Tespit amaçlı en çok sorunlan sorular ise;

  • Herhangi dermatolojik bir uygulama yaptırıp yaptırmadığı
  • Epilasyon yaptırıp yaptırmadığı.
  • Kendisinde herhangi bir alerjinin olup olmadığı
  • Sabun kullanıp kullanmadığı
  • Gün içerisinde ne kadar yağlanma olduğu
  • Ciltte gerilmeler kuruma ve pullanma gibi durumların olup oladığı
  • Herhangi bir kozmetik ürün kullanıyor mu , kullanıyorsa hangi tür ürünler kullandığı
  • Cilt bakımı uyguluyor mu, uyguluyorsa ne kadar aralıklarla uyguluyor?

gibi sorular analiz esnasında kişiye yöneltilir. Bu soruların hepsi kişinin cilt tipini belirlemek için uzmanlara yardımcı olur. Bu kadar sorunun sorulmasının en önemli sebebi ise, analizi en iyi şekilde gerçekleştirmek ve ona göre de doğru cilt bakım ürününü bulunup tedaviyi sağlayabilmektir. Analiz ne kadar iyi ve doğru bir şekilde yapılırsa, kişiye uygulanacak olan bakım sırasında en iyi sonuca ulaşılır.

Kullanılan nemlendiriciler, kremler ve yüz yıkama jelleri cilt tipine uygun olarak seçilmelidir.

cilt analizi

2 ) Cilt analizi sırasında neler ölçümleniyor, ne gibi yararı vardır?

Cilt analizi sırasında ilk olarak kişinin cilt tipi belirlenir. PC yardımı ile hastanın istatiksel olarak kaydı alınır. Tedavi sürecinde ki değişimler de kayıt alına alınarak ilerlemeler izlenir. Tedavi süresince ciltte meydana gelen değişimler grafiksel olarak görülebilir. Cilt analiz işlemi tedavinin bütününe yayılan bir işlemdir.

3 ) Ciltte kızarma meydana geliyorsa ne anlama gelir?

Cildinizin hassasiyetini görebilmek için bir çay kaşığının sapını alnınızın ortasına nazik bir şekilde bastırarak artı (+) işareti çizer gibi yapın. Eğer çizilen yerde kızarma meydana gelmiyorsa cildiniz normal, hafif bir kızarma olup hemen geçti ise cildiniz az hassas kızarıklık bir süre devam ettiyse de cildinizin çok hassas olduğunu gösterir.

Cildin nem oranını anlayabilmek için de, çenenizin yan tarafından işaret parmağınızın tersi ile yanağınızı yukarı doğru itin. Bu işlem sonunda yanağınızda tek bir çizgi oluşuyorsa nemi az, birkaç çizgi oluşuyorsa nemi çok az, herhangi birşey oluşmuyor ise cildinizin nemi normal anlamına gelir.

4 ) Cilt analiz işlemi ne kadar sürer?

Cilt analiz işlemi yaklaşık olarak 1 dk. gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanır.

5 ) Cilt analizinin herhangi bir zararı veya yan etkisi var mıdır?

Cilt analizi yaptırmanın hiçbir şekilde yan etkisi veya vücuda bir zararı bulunmaz

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Gizlilik İlkesi