+90 532 131 85 26

Dolgu Yöntemi Nedir, Nasıl Yapılır?

Hyalüronik asit dolgular, medikal estetik alanında en çok uygulanan yöntemlerden biridir. Yüzdeki ince çizgilerin onarılmasında ya da yüze hacim kazandırmak için estetik dolgu yöntemleri uygulanmaktadır. Bu sayede yüzdeki ince ve derin kırışıklıklar, yanak sarkıkları tedavi edilir.  Bunun dışında dudak dolgusu, gözaltı dolgusu yapılabilir. Dolgu yöntemleri ile cilt gençliğini ve tazeliğini yeniden kazanır.

Dolgu yöntemi nedir?

Dolgu yöntemleri kozmetik uygulamalardır. Yaşın ilerlemesiyle cildin yer çekimine yenik düşmesi, güneş ışınları sebebiyle esnekliğin kaybolması ve yüzde ortaya çıkan kırışıkları düzeltmek ve yüz şeklindeki deformeleri gidermek adına uygulanmaktadır. Dolgu işlemlerinde geçici hyalüronik asit bazlı ya da kolajen maddeler kullanılır. Hyalüronik asit, cildin kendisinin ürettiği bir maddedir. Cildin esnek ve genç görünmesini sağlar. Ancak yaş ilerledikçe ve dış etkenlerden dolayı cilt bu maddeyi üretmeyi azaltır. Bu sebeple de cilt kırışmaya başlar. Dolgu yöntemleri oldukça kolay uygulanan, lokal anestezik krem ile hastanın acı ya da ağrı duymasının engellediği oldukça güvenilir bir yöntemdir.

Dolgu tedavilerinde hangi maddeler kullanılır?

Dolgu işlemlerinde, hyaluronik asit temel dolgu maddesidir. Bu madde, alerjik reaksiyonlara yol açmaz. Kullanımı oldukça pratik ve güvenilirdir. Geri dönüşümü olan bir işlem olduğu için hem doktor hem de hasta açısından oldukça avantajlıdır.

Dolgu nerelerde yapılmaktadır?

  • Dudak kenarı çizgilerinde,
  • Dudak kenarından çeneye inen çizgilerde,
  • Dudakların üstünde olan mimik çizgilerinde,
  • Sivilce izlerinde,
  • Yara izlerinde,
  • Dudakların dolgunlaştırılmasında,
  • Elmacık kemiği ve yanak sarkıkları ya da çöküklerinde dolgu yöntemlerine başvurulabilir.

Dudak dolgusu:

Yaşın ilerlemesiyle dudaklar incelmeye başlar. Bu dudakların dolgunluğunu ve şeklini kaybetmesiyle meydana gelir. Dudaklara eski formunu ve dolgunluğu kazandırmak adına hyaluronik asit oldukça başarıyla uygulanmaktadır.

Burun ve ağız etrafında oluşan boşluklar, form kayıpları:

Burnun alt bölümünden başlayan ve dudak çevresine doğru giden çizgiler ve boşluklar yağ dokusunun yolunu kaybetmesi sebebiyle meydana gelir. Hyaluronik asit kullanılarak bu boşluklar toparlanmaktadır.

Yanaklar ve alt çene:

Yağ dokusunun zamanla azalmasıyla bu bölgeler sarkmaya başlar. Hyaluronik asit sayesinde kolajenler yeniden yapılandırılır. Bu sayede sarkmalar ve form kayıpları engellenir.

Gözaltı torbaları ve göz çevresi:

Gözaltı torbaları ve göz çevresi dış etkenler ve yaş ilerlemesiyle çökmeye başlar. Gözler, kişinin en çok ve en çabuk yaşlandığı alanlardır. Bu alanda da hyraluronik asit kullanılarak tedavi sağlanması mümkündür.

Dolgu yöntemlerinin 18 aya kadar kalıcılığı vardır. Bu yöntem ile yüze şekli geri kazandırılır.

Düşük kaşlar:

Kaş bölgesi ve göz kapakları yaş ilerlemesiyle düşmeye başlar. Gene dolgu yöntemiyle bu alanlara eski formu geri kazandırılabilir. Bu sayede kişi daha genç bir görünüm elde eder.

Dolgu ne kadar sürede yapılır?

Seans süresi kişiden kişiye ve yapılan bölgeye göre değişmekle beraber 15-30 dakikada tamamlanmaktadır. Tedaviden hemen sonra hasta günlük yaşantısına geri dönebilir. Uygulama yapılan alanda herhangi bir ya da acı olmaz. Hafif bir şişlik oluşabilir. Ancak bu şişlik 2 gün içerisinde kaybolur.

Dolgunun yan etkisi var mıdır?

Dolgu yöntemlerinde kullanılan maddeler alerjik reaksiyona yol açan maddeler değildir. Ancak çok nadir de olsa çok hassas bünyelerde alerji görülebilir. Bu durumda kızarma ya da şişme görülmektedir. Ancak yan etkiler kalıcı değildir. Yan etkiler uzman bir ekip tarafından uygulanan dolgularda minimum düzeydedir.

Dolgu tedavisinde etki süresi ne kadardır?

Yapılan geçici dolguların etki süresi 6 ay ve 24 ay arasında değişmektedir.

Dolgu ve botox beraber uygulanabilir mi?

Şayet yüzde derin çizgiler mevcut ise dolgu ve botoks beraber uygulanabilir. Bu durumda daha başarılı sonuçlar elde edilecektir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Gizlilik İlkesi