+90 532 131 85 26

Lazer Epilasyon Her Bölgeye Uygulanır mı?

Lazer epilasyonu, lazer ışığının doğru dozda kıl köküne ulaştırılmasıyla kıl köklerinin yeni bir kıl hücresi üretmesini engelleyecek şekilde yok edilmesidir. Daha genel bir tanımla lazer epilasyon, vücuttaki istenmeyen tüylerin lazer ışığı ile yakılıp yok edilmesidir. Lazer epilasyonda kullanılan lazer ısısının cilde hiçbir zararı bulunmamaktadır. Lazer ışınının dalga boyu kıla rengini veren melanin pigment tarafından emilim özelliğine sahiptir. Hava soğutma sisteminden ötürü de ısı, cilde hiçbir şekilde zarar vermez ve direkt kıl köküne temas ederek kıl kökünü yok eder.

Lazer epilasyonu vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı ve sağlıklı yoludur. Lazer epilasyonu pratik bir yöntem olduğu gibi acısız ve ağrısız da bir işlemdir. Teknolojik imkanların ve son tekniklerin kullanıldığı epilasyon kliniklerinin açılmasıyla da günümüzde lazer epilasyonu hem kadınlar hem de erkeklerce çok sık tercih edilmektedir.

Lazer epilasyonu uygulaması

Lazer epilasyonunda kullanılan lazer yöntemi, cildinize lazer enerjisinin gönderimi ile başlar. Lazer enerjisinin gönderilmesiyle ısı enerjisi cildinizdeki tüy bölgelerine ulaşır. Kıl kökleri lazer enerjisini absorbe eder. Absorbe etmek burada tüy köklerinin lazer ısısını belirli bir nicelikte emerek uzamaya yardımcı olan işlevlerini yitirmesidir.

Lazer epilasyonunda başarılı sonuçların elde edilmesi için ortalama olarak 4 veya 5 seans gerekmektedir. Yapılan ilk seans sadece o anda uzayan tüylere etki etmektedir. İstenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmak isteniyorsa en az 4 seans lazer epilasyonu yaptırmak gerekmektedir.

Lazer epilasyonunda kullanılan birkaç farklı lazer tekniği bulunmaktadır. Alexandrite ve Diode lazer teknikleri epilasyon tedavisinde en sık kullanılan lazer yöntemlerindendir. Alexandrite yöntemi ile cildin altında bulunan tüy köklerine ulaşılarak bu bölgedeki tüy köklerine çok yoğun bir şekilde ısı verilerek tüylerin uzamasına engel olunur.

Diğer yöntem olan diode yönteminde ise dalga boyu lazer enerjisi kullanılmaktadır. Diode tekniği genellikle koyu renkli tenler için kullanılmaktadır. Lazer ile birlikte darbe ışık teknolojisi de kullanılmaktadır. Darbe ışık teknolojisinin tek farkı lazer enerjisi yerine ışık enerjisini kullanmasıdır. Lazer epilasyonu tedavisinde seans atlanmaması ve tedavinin düzenli olarak yaptırılması halinde yüzde 90 oranında başarılı sonuçlar elde edilmektedir.
Lazer epilasyonu her bölgeye uygulanabilir mi?

Lazer epilasyonu için yapılması sakıncalı bölgeler bulunmaktadır. Bu bölgeler;

  • Et benleri
  • Saç dipleri
  • Burun ve kulak içleri
  • Göz ve göz kapakları çevresi
  • Dövme üzerine (lazer dövme içerisindeki pigmenti hedefleyeceğinden dövmede bozulmalar olabilir)

Yukarıda sayılan bölgeler dışında vücudun her bölgesine lazer epilasyonu uygulamasının yapılmasında hiçbir sakınca bulunmamaktadır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Gizlilik İlkesi