+90 532 131 85 26

Lazer Epilasyon Nedir, Nasıl Yapılır?

Lazer epilasyon en genel tanımıyla vücutta çıkan istenmeyen tüylerden kurtulmanızı sağlayacak tıbbi bir işlemdir. Günümüzde lazer epilasyon, tüylenme ve kıllanmanın önüne geçmekteki ve tüyleri yok etmekte en etkili medikal yöntem kabul edilmektedir. Teknolojinin son yıllarda artan bir hızla gelişmesi ile birlikte sir ağda, hamam otu sürme gibi tüylerden kurtulma yöntemlerinin yerini yeni teknolojik cihazlar ve yeni teknolojik sistemler almaya başlamıştır.

Bu yöntemlerden biri de lazer epilasyon almıştır. Son zamanların en çok tercih edilen yöntemleridir. Lazer epilasyon sayesinde sürekli cildinizde çıkan tüylerle ilgilenmek zorunda kalmaz ve bu tüylerden kolayca kurtulabilirsiniz.

Lazer epilasyonda cilt tipine uygun lazer ışığı, cilt üzerindeki kıl köküne yoğunlaşır ve cilde ya da çevreye herhangi bir zarar vermeden yalnızca kıl kökünü ve hücresini tahrip etme yöntemiyle kişinin tüylerden kurtulmasını sağlar. 40 yılı aşkın bir süredir rahatlıkla tıbbın birçok alanında kullanılan lazer yöntemi, geçtiğimiz son 20 yılda istenmeyen tüylerden kurtulma alanında da uygulanmaktadır.

Lazer epilasyonu nasıl yapılmaktadır?

Lazer epilasyonuna başlanırken önce epilasyonun yapılacağı alan tespit edilir. Bu alan tespitinden sonra bölgedeki uzun tüyler kesilerek kısaltılır. Kısaltılan kıllara özel bir jel sürülerek lazer taramasına başlanır. Lazer enerjisi deri üstünden geçerek tüy foliküllerindeki pigmentler tarafından emilirler. Uygulanan bu yöntemin adı Alexandrite yöntemidir.

Lazer epilasyonu yok edilecek tüy miktarına göre süresindeki değişiklik yaşanmaktadır. Bu süre birkaç dakikadan bir saate kadar değişmektedir. Lazer epilasyonunda alınan tüyler bir daha çıkmamaktadır. Lazer epilasyonundan kesin ve başarılı sonuçların alınması için 4 – 5 seans düzenli olarak epilasyon yapılan merkeze gidilmesi gerekmektedir.

Lazer Epilasyon Nedir, Nasıl Yapılır?

Lazer epilasyon nedir?

Kadınların yıllardan beri süre gelen istenmeyen tüylerden kurtulma çalışmaları günümüzün teknolojik imkanları doğrultusunda ağda, tüy dökücü krem, cımbız ve jilet gibi geçici çözüm yolları sunan ve bazı komplikasyonlara neden olan yöntemleri sonsuzluğa uğurlayarak, oldukça pratik, ağrısız ve kalıcı bir şekilde optimal sonuçların elde edilmesini sağlayan tıbbi bir müdahale olarak lazer epilasyon yöntemleri karşımıza çıkmaktadır.

Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmak için günümüzde en sık tercih edilen medikal tedavi yöntemidir. Lazer teknolojisi ile geliştirilmiş cihazlar ile vücudun istenmeyen bölgelerindeki tüylenme sorunlarından kalıcı olarak kurtulma imkanı sağlar.

Kıl gövdesinde kıllara koyu rengini veren melanin pigmenti bulunmaktadır ve lazer ışınları melanin pigmentini hedef alır. Kıl gövdesine uygulanan lazer ile ısı etkisi direkt olarak kıl köklerine iletilerek, kıl köklerinin kalıcı olarak tahrip edilmesini sağlamaktadır. Bu uygulama birkaç seans tekrarlandığında kılların büyüme kabiliyeti tamamen yok edilmekte ve operasyon başarılı bir şekilde sonuçlanmaktadır. Kişinin cilt tipine uygun lazer ışığının ayarlanması ile uygulamanın yapılacağı bölgedeki kıl köklerine yoğunlaşarak, çevre dokulara zarar vermeden yalnızca kıl kökünün tahrip edecek şekilde lazer ışını fokuslanmaktadır. Lazer epilasyon tecrübeli ve uzman ekip tarafından uygulandığı sürece, herhangi bir yan etkisi bulunmamakla beraber kalıcı sonuçlara imza atmaktadır.

Lazer epilasyon nasıl yapılır?

Lazer epilasyon yöntemine başvuran hastaların öncelikle uygunluğu tespit edilmektedir. Daha sonra kişinin cilt tipi ve kıl özelliklerine göre uygulama yapılacak bölge analiz edilmektedir. Bu alan tespit edildikten sonra bölgedeki tüyler kısaltılmaktadır. Lazer uygulanacak bölgeye özel kayganlaştırıcı solüsyonlar sürülerek, cihazın daha kolay hareket etmesi sağlanır ve alan cihazla taranır. Cihazın her bir atışı ile ışınlar deri üstündeki kıllardan geçerek, melanin pigmenti tarafından emilir ve kıl köküne iletilir. Böylece kılların büyüme kabiliyeti yani kıl kökleri tahribata uğratılarak, tekrarlanan seanslarla birlikte tamamen yok edilmektedir. 

Fakat işlemin kalıcılığı ve seans süresi, tamamen kişinin spesifik özelliklerine bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca bu doğrultuda kişiye uygun doz ayarının yapılması önem kazanmaktadır. Kıl miktarına ve alana göre işlem birkaç dakikadan birkaç saate kadar çıkabilir. Ancak ilk seansla birlikte kişinin fark edebileceği düzeyde bir azalma söz konusu olacaktır. Tüylerden kalıcı olarak kurtulmak için yapılan seans süresi değişse de, düzenli olarak yapılan 6-8 seansla lazer epilasyon yöntemi başarılı bir şekilde sonuçlanmaktadır.

Lazer epilasyon yönteminin riskleri nelerdir?

Lazer epilasyon yöntemi kişinin uygunluğu ile beraber uzman ekip tarafından uygulandığı sürece herhangi bir risk faktörü ve yan etki içermemektedir. Ancak olası yan etkiler genellikle prosedür sonrasında ortaya çıkmaktadır. Bu durumda yine kişinin cilt ve kıl kökü tipine bağlı olarak, yapılan uygulamanın dozajının doğru ayarlanmamasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca oluşabilen yan etkiler genellikle geçici ve tedavi ihtiyacı yaratmayan etkilerdir. Ancak lazer epilasyon yöntemin uygulandığı merkez, uzman doktorun tecrübesi ve kullanılan lazer teknolojisine bağlı olarak oluşabilecek riskler en aza indirgenmektedir. Uygulama sonrasında ağrı, şişlik, kızarıklık, kabarma ve cilt lekeleri gibi kalıcı olmayan komplikasyonlar oluşabilirken, cilt renginde değişim ve yanık gibi kalıcı deformasyonlarda ortaya çıkabilmektedir. Fakat bahsedildiği üzere bu komplikasyonlar uygulamanın yapılacağı merkezin tecrübesi doğrultusunda ortaya çıkmaktadır. Lazer epilasyon yönteminin optimal sonuçları ve olası yan etkilerinden korunabilmek için mutlaka uzmanlığı kanıtlanmış merkezlere ve teknolojiye paralel olarak geliştirilmiş lazer cihazlarını kullanıldığı merkezlere başvurulması önerilmektedir. Ayrıca olası yan etkiler karşısında mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Gizlilik İlkesi