+90 532 131 85 26

Lazer Epilasyon Sonrası Bakım Nasıl Olur?

Kadın, erkek pek çok kişinin şikayetçi oldukları istenmeyen tüyler için her hafta ya da her ay işlem yapmak kişinin hem zamanını hem de parasını çalmaktadır. Ayrıca işlem zamanında gecikme olduğunda ortaya çıkan görüntü kişiyi rahatsız edebilmektedir.

Bu sebeple bu tüylerden kalıcı olarak kurtulmak pek çok kişinin hayalidir. Günümüz lazer epilasyon teknolojisiyle istenmeyen tüylerden görece kısa sürede kalıcı olarak kurtulmak mümkün hale gelmiştir. Uzman bir kişi tarafından, donanımlı bir merkezde yapılan lazer epilasyon işleminin % 95 oranında kılları yok ettiği, sadece çok ince tüylerin kaldığı bilinmektedir.

Lazer epilasyon nedir?

İstenmeyen kılların köklerine lazer ışığı, enerjisi gönderilerek kıl köklerinin yakılması yoluyla kılların bir daha çıkmasının engellenmesi işlemine lazer epilasyon adı verilmektedir. Lazer epilasyonda uzman kişi elindeki lazer cihazını kılların köklerine tutar ve lazer enerjisini emen, absorbe eden kökler artık kıl çıkaramaz, uzatamaz hale gelir. Bu işlem esnasında uçları çıkmış olan kılların köklerine ışık gönderildiğinden, o anda çıkmamış olan kılların kökleri bu ışığa maruz kalmamış olur. Bu sebeple lazer epilasyon bir seansta kılların tamamını yok edemez.

Lazer epilasyon sonrasında cilt bakımında nelere dikkat edilmelidir?

Lazer epilasyona başlandığı andan itibaren uzmanın cilt bakımıyla ilgili tavsiyelerine uymakta fayda vardır. Cilt bakım ve temizliği uzmanın önerisi dikkate alınarak yapılırsa çok daha kısa sürede ve daha etkili sonuç alınacaktır. Örneğin lazer epilasyon sonrasında hafif derecede kızarıklık ve şişlikler meydana gelebilmektedir. Bunun için uzmanın önereceği kremler kullanılmalıdır.

Bu bağlamda en doğru seçim günlük nemlendirici kremlerdir. Antibiyotik içeren kremlerin ise kullanılması kesinlikle önerilmemektedir. Lazer epilasyondan sonra duş alırken PH değeri düşük, cildi kurutan sabunlar kullanılmamalı, nemlendiricili duş jelleri tercih edilmelidir. Lazer epilasyonla ilgili en çok dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de direkt olarak güneş ışığına maruz kalınmamasıdır.

Lazer epilasyon yapılan bölgenin en az bir gün süreyle güneşten korunması, sonrasında ise yüksek faktörlü güneş kremi kullanılarak güneşe çıkılması önerilmektedir. Zira epilasyon sonrasında hassaslaşan cildin güneş ışığına maruz kalması durumunda yanma, tahriş ya da lekelenmeler meydana gelebileceği bilinmektedir. Bunun yanında güneş ışığı cildin rengini koyulaştıracağından bir sonraki seanstan daha az verim alınabilir. Bu sebeplerle güneş ışığının yoğun olduğu yaz aylarında lazer epilasyon pek fazla önerilmemektedir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Gizlilik İlkesi