+90 532 131 85 26

Lazer Epilasyon Sonrasında Tekrar Kıllanma Yaşanır mı?

Lazer epilasyon nedir?

Lazer epilasyon, kişinin vücudunda istemediği tüylerden lazer ışığının yardımıyla bu tüylerden kurtulması işlemidir. Teknolojinin ve epilasyon tekniklerinin geliştirilmesiyle beraber, lazer epilasyon günümüzde tıraş bıçağı, ağda veya cımbız gibi nispeten acı veren uygulamalara göre daha çok tercih edilmektedir. Lazer epilasyon tedavisini hem kadın, hem de erkek rahatlıkla yaptırabilir. Lazer epilasyon seansları ihmal edilmez ve tedavi sonuna kadar düzenli olarak sürdürülürse %80 oranında başarı sağlanır.

Lazer epilasyon, lazer enerjisinin vücuda gönderilmesiyle gerçekleştirilir. Lazer enerjisinin vücuda gönderilmesiyle lazer ışınları istenmeyen tüylerin olduğu bölgeye ulaşır. Kıl kökleri lazer enerjisini emerek absorbe eder. Böylelikle tüyler, uzamaya yardımcı olan işlevlerini kaybeder.

Lazer epilasyon uygulamasının ardından kıllanma yaşanır mı?

Lazer epilasyon yönteminin başarılı olduğu, vücutta lazere duyarlı olan tüylerin kalıcı şekilde giderilmesiyle anlaşılır. Vücuttaki bazı tüyler lazer epilasyona karşı duyarlı olmayabilir. Lazer epilasyon, ortalama olarak 5 ila 8 seans sürmektedir. Seansların aksatılmaması halinde %80 oranında istenmeyen tüylerden kalıcı şekilde kurtulmak mümkündür.

Lazer epilasyon yönteminin doğru şekilde yapılmasıyla kökleri tamamen tahrip edilmiş olan tüylerin, epilasyondan sonra vücutta tekrar çıkma gibi bir şansları yoktur. Şimdiye kadar bu konuda yapılan araştırmalar da, özellikle koltuk altı, genital bölge, kol ve bacak tüylerine lazer epilasyon yaptıran kişilerin hayatlarının epilasyondan sonraki kısımlarında kıllanma görülmediğini belirtmiştir.

Yüz bölgesinde çıkan ve ayva tüyü olarak adlandırılan kıllar, lazer ışığından pek etkilenmeyen tüylerdir. Bu tüyler lazer ışığına karşı duyarlı olmayabilirler. Bazı hormonal değişimler sonrasında ayva tüyleri bu hormonal değişimlere cevap vermektedirler. Bu yüzden yüz bölgesindeki tüylerin epilasyon sonrasında yeniden çıkma ihtimalleri olabilir.

Epilasyon sonrasında tüylenme meydana gelen kadınlarda bu durumun nedeni hormonsal bozukluklardır. Bu tip bir problemle karşılaşan kadınların mutlaka hormon değerlerine baktırmaları ve uygun bir tedavi yöntemine başvurmaları gerekmektedir.

Lazer epilasyon uygulamasının yapıldığı bölgelerde kıllanma yaşanabilmektedir. Bu durumun bir diğer sebebi ise lazer enerjisinin yeterli oranda seçilemeyip cilde uygulanamamış olmasından kaynaklanır. Bu durum çoğunlukla yanlış merkezlerin tercih edilmesinden ya da epilasyonun uzman kişiler tarafından uygulanamamasından kaynaklanmaktadır.

Kıl köklerini yok edecek kadar enerjinin verilmemesi halinde, epilasyon yöntemi başarısız olur ve bölgede tekrar kıllanma yaşanır. Bu yüzden lazer epilasyon için seçilecek olan klinik oldukça önemlidir. Epilasyon merkezinin gelişmiş olması ve tüm teknikleri barındırması gereklidir.  Ayrıca epilasyonu gerçekleştirecek olan hekimin tecrübeli olması ve profesyonel ekipçe bu işlemlerin yapılması da bir diğer önemli unsurdur.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Gizlilik İlkesi