+90 532 131 85 26

Leke Tedavisi

Cildimizde çeşitli etkenlerden dolayı lekeler meydana gelebilir. Bu lekelerin büyük bir kısmı güneş ışınlarından dolayıdır. Bir kısmı da yara izlerinden, hormonal sebeplerden dolayı ortaya çıkar. Cilt lekeleri, lazer yöntemi ile onarılır. Bu yöntemde, cildin lekeli sahasına lazer ışığı gönderilir. Bu sayede sorunsuz sahaya herhangi bir zarar verilmez ve yalnızca lekeli alanlar tedavi edilir. Bu yöntem, kolajen üretimini arttırır.

Leke tedavisi için leke çıkarıcı kremler ya da peeling yöntemleri de mevcuttur. Ancak ciddi lekelerde bu yöntemler yetersiz kalabilir. Cilt lekeleri için uygulanan kimyasal peeling yönteminde ise cansız olan cildi canlandırmak amaçlanır. Bu yöntemde cilt katmanları kontrollü bir şekilde soyulur. Bu sayede de cilt lekeleri azalır ve yüzeysel kırışıklıklar onarılır. Akne izlerinin giderilmesi için de bu yöntem oldukça başarılıdır.

Kimyasal peeling işlemi tamamlandıktan sonra hasarlı olan üst cilt kısmı soyulmaktadır. Hasar görmemiş olan sağlıklı tabaka ortaya çıkarılır.

Leke tedavilerinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise; cildi güneşten korumak. Bu sayede tedavinin kalıcılığı arttırılacaktır.

  • Peeling

Peeling anestezi gerektirmeyen bir leke tedavisidir. AHA maddesi ile cildin soyulması amaçlanır. TCA maddesi oldukça özel bir asit. Leke tedavisi için yüz, boyun ya da dekolte bölgesinde olan lekeler giderilebilmektedir. Bu yönteme başvurmadan önce cilt özenle temizlenir. AHA ciltte, lekelerin durumuna bağlı olarak 1 ya da 3 dakika ciltte tutulur. AHA uygulandıktan sonra ise cilde özel bir krem sürülür ve bu krem ciltte 12 saat tutulur. 12 saat ardından ciltten temizlenir ve ciltte hafif kızarmalar ve pullanmalar oluşur. Bu soyulma 5 gün boyunca devam eder. Şayet güneşe çıkılacak ise mutlaka yüksek koruyucu özelliği olan güneş kremleri sürülmelidir.

  • Mezolift

Cilt lekelerinin tedavisinin zor olmasının sebebi, lekelerin bir süre sonra yeniden ortaya çıkmasıdır. Cilt lekelerinin içten dışa doğru tedavisinin sağlanması bu sebeple oldukça önemlidir. Bu sayede lekenin yeniden nüks etmesi engellenmiş olmaktadır. Renk açıcı çeşitli ürünlerle mezolift tedavisi sayesinde cilt hücrelerinin melanin aktivitesi hafifletiliyor. Bu formülün hyalüronik asit, vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Bu sayede cilt sağlığı da oldukça olumlu bir şekilde korunuyor.

  • ClearLif

ClearLif tedavisinde esas amaç, güneşin sebep olduğu lekelerin onarılmasıdır. Yaz aylarında dahi kullanılabilen bu yöntem, tedavi açısından başarılıdır.

leke tedavisi (2)

Leke tedavisi hangi lekeler için uygundur?

Lazer yöntem ile leke tedavisi kaç seans sürer?

Bu noktada hastanın cilt ve leke yapısı oldukça önemlidir. Lekenin cinsi, derinliği ve hastanın cilt özellikleri seans sayısını belirlemeye yardımcı olur. Örnek olarak yüzeysel bir leke için kimi zaman tek seans yeterli olabilirken, daha derin lekeler için 4-5 seansa ihtiyaç duyulabilir.

Doğum lekelerinde ise genellikle 10-15 seansta sorun çözülebilmektedir. Güneş lekeleri için ise 10 seans yaptırmak gerekebilir. Bu sayılar tamamen leke çeşidine ve kişinin cilt özelliklerine bağlıdır. Seans aralıkları uzundur. 3-8 hafta ara vermek gerekir.

Lazer yöntemi ile leke tedavisinden beklentiler ne olmalıdır?

Leke tedavisinin ne kadar etkili olacağı lekenin çeşidine bağlı olacaktır. Lekenin cinsi, cilt özellikleri ve tedaviyi yapan uzmanın tecrübesi bu noktada oldukça önem teşkil eder. Bundan dolayı da güvenilir bir merkezde, güvenilir bir doktorla çalışmak doğru teşhis ve nihayetinde doğru tedaviyi getirecektir.

Leke tedavisinde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Leke tedavileri hakkında bilinmesi gereken en önemli nokta; bu tedavilerin uzun sürdüğü ve kesinlikle uzmanlık alanı gerektirdiğidir. Bu noktada uzmanın hastasının cilt tipini ve özelliklerini tanıyabilmesi ve buna göre bir tedavi yöntemi izlemesi gerekir. Örnek olarak; koyu tenli kişilerin lazer ile leke tedavisini yapmak daha zordur. Çünkü daha çok lekelenme riski vardır. Ancak doğru lazer kullanılır ve doğru teşhis ile tedavi planlanır ise bu risk ortadan kalkacaktır. Bu sebeple merkez seçiminde oldukça dikkatli olunmalıdır. Bunun dışında kılcal damarları mevcut olan ve cilt yapısı hassas olan kişiler de tercih ettikleri merkezi iyi bir şekilde araştırmalıdır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Gizlilik İlkesi