+90 532 131 85 26

Nasır Tedavisi

Deride meydana gelen yoğun keratinleşme yani kalınlaşma nasır olarak ifade edilir. Ayaklarda en yaygın karşılaşılan sorunlardan biridir. Estetik açıdan kaygılara sebep olan nasır, kişiye çok acı verebilmektedir. Nasır tedavisinin kalıcı olması için doğru ve düzenli ayak bakımı oldukça önem teşkil etmektedir.

Nasır oluşan alanda hastanın canının yanmasına yol açan faktör; kalınlaşma değil, kalınlaşmanın sinir ve dokulara yaptığı baskıdır. Çoğunlukla derinlere doğru olan nasırlar; vücudun savunma mekanizması sonucu meydana gelir. Baskı başladığı zaman vücut kendini korumak amacıyla daha derinlerde mevcut olan kan damar ağı, sinirler ve yeni doku üreten derinlerdeki deri katmanlarını korumak için yüzeyi kalınlaştırır. Deri kalınlaşması yanlış ayakkabılardan ya da yanlış ayak bakımından kaynaklanabilir.

Nasır: parmak aralarında ve üstlerinde, ayak tabanında, ayak topuğunda ya da topuk arkasında oluşabilir. Yere basma bozukları olan kişilerde zaman içerisinde parmak deformasyonu meydana gelerek nasır problemi ortaya çıkabilir.

Nasıl, tedavi edilmesi gereken ciddi bir sorundur. Nasır, genellikle elde ve ayaklarda meydana gelmektedir. Nasır sorunun sebep olduğu en büyük sorun, hastanın yaşam kalitesinin düşmesidir. Özellikle ayaklarda meydana gelen nasır sorunu; yürüme, spor yapma ya da ayakkabı tercihleri zorlanabilir.

Nasır tedavisi nasıldır?

Nasır oluşumunu önlemek için yapılması gereken ilk işlem, baskının kaldırılmasıdır. Basış bozukluklarında, vücut ağırlığının ayak tabanının tamamına eşit olarak yayılmasını sağlamak gerekmektedir. Bunun içinde destek sağlayacak ayakkabı ve terlikler kullanılması gerekmektedir. Bu sayede nasır oluşumu hafifletilecektir.

Oluşmuş nasırların tedavisinde ise dikkat edilmesi gereken nasırın bir seansla tedavi edilmediğidir. En doğru yöntem; aralıklarla yapılan temizleme yöntemleridir. Nasır oluşumunun engellenmesindeki en önemli işlemlerden bir diğeri ise nemlendiricilerdir. Uygun oranda maddeleri ihtiva eden nemlendirici kremler nasır oluşumunun engellenmesine yardım eder.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Gizlilik İlkesi