+90 532 131 85 26

PRP Tedavisi

PRP Nedir?

PRP, “Platelet Rich Plasma-Platelet (trombosit, pıhtı hücresi) bakımından zenginleştirilmiş plazma uygulaması” şeklinde ifade edilen tedavi yönteminin kısaltılmış adıdır.

Cilt gençleştirme tedavilerinde yeni bir yöntemi olan bitkisel PRP uygulaması, son zamanlarda daha fazla geliştirilmiştir. PRP yöntemi ile beraber, hastadan 8 cc ile 20 cc arasında kan alınıp santrifüj edilmesi sağlanır. PRP tedavisinde sağlanmış olan serum, mezoterapi gibi oldukça küçük miktarlarda ve yaygın olarak derinin içine enjekte edilerek yapılır.

Dokularımızda herhangi bir zedelenme meydana geldiği zaman, kanımız pıhtı hücrelerini bu dokuya toplayarak bir revizyon süreci başlatır. PRP uygulamasında asıl hedef, belirlenen dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha miktarda pıhtı hücresi verebilmektir. Bu sayede, hedef dokunun onarılması da, hızla ve güçlü bir şekilde başlar ve daha çabuk bir şekilde sonuçlanır. PRP yöntemi ile sağlanmış olan serumda bulunan plateletlerin yoğunluğu kanda bulunandan yaklaşık olarak 2 ile 4 kat daha fazladır.

Nasıl uygulanır?

Kişinin kanı, özel steril bir ortam içerisine alınarak özel bir santrifüj cihazında yüksek hızda ve belli zaman içerisinde işleme tabi tutulur. Kanın alyuvarlar ve akyuvarlar gibi şekilli elemanları dibe çökerken, trombosit bakımından zengin olarak kabul edilen kısmı, üst kısımda ayrışır. Trombosit açısından zengin olarak kabul edilen bu plazmanın, uygulama gerçekleştirilecek olan bölgeye verilme işlemi ise, yaklaşık olarak yarım saat civarında gerçekleştirilir.

PRP uygulamasında amaç nedir?

PRP tedavisinde uygulamayı yaptıracak olan hastanın tamamı kendine ait bir serum elde edilir. Sağlanmış olan serumda bulunan pıhtı hücrelerinin ortalama yoğunluğu ise, mililitreküpte bir milyon olacak şekilde ölçülür.

PRP tedavisinde pıhtı hücrelerinden, bütün yaraların iyileşmesi ve dokunun yenilenmesi süreçlerini başlatan, yaşamsal öneme sahip olan büyüme faktörlerini sağlamak için uğraşır. PRP yöntemi ile sağlanmış olan serumdaki pıhtı hücreleri ve büyüme faktörleri, yeni kollajen oluşumunu ve hücreler arası maddenin üremesine yardımcı olarak, cildi yenilemek üzere derinin alt dokularına doğru yayılır.

 • Lazer / peeling gibi uygulamalardan hemen sonra, derinin hızla yapılanmasını sağlamak,
 • Deride yılların ve UV ışınlarına maruz kalmanın sonuçlarını geriye döndürecek biçimde kırışıklıkların düzelmesini, çöküntülerin giderilmesini, esneklik ve parlaklığının yeniden kazandırılmasını sağlamak,
 • İyileşmesi uzun süren yara, çatlak ve deri niteliğinin zarar gördüğü durumların kontrolünü sağlamak,

Saç dökülmesinde tek başına kullanmak veya diğer tedavi yöntemlerinin etkisini arttırabilmek gibi amaçlar ile az önce belirtilen alanlar dışında, daha birçok alanda yüksek başarılar ile uygulanmaktadır.

PRP yeni kullanılan bir yöntem midir? Daha çok hangi alanlarda uygulanır?

PRP, yeni kullanılmaya başlanan bir yöntem olmayıp, hücresel tedavinin uygulama alanlarından sadece bir tanesidir.

 • Dental (diş) implantlar
 • Estetik cerrahi,
 • Ortopedi,
 • İyileşmeyen yara tedavisi  gibi alanlarda kullanılması tercih edilen bir yöntemdir.

Kısa bir zaman içerisinde;

 • Kronik ağrı tedavisinde,
 • Tendon hasarlarında,
 • Romatizmal yakınmalarda PRP kullanımına ait çok sayıda bilimsel çalışmanın yayınlanması beklenmektedir.

PRP etkisini ne zaman göstermeye başlar?

Uygulamanın gerçekleştirilmesinin ardından, ciltte canlılık ve parlaklık oluşumu dikkat çekmeye başlar. PRP 3. İle  4. Seansından sonra daha belirgin bir etki görülür.

PRP uygulama alanları nelerdir?

 • Estetik amaçlı uygulamalarda yüz, boyun, dekolte, eller, bacak içleri, kollar gibi vücut bölgelere
 • Lazerle soyma gibi uygulama işlemlerinin ardından, derinin daha hızlı bir şekilde yapılanmasını sağlama amacı ile
 • Deride uzun yıllar boyunca ultraviyole ışınlarına maruz kalmanın sonucunda meydana gelen kırışıkların düzelmesi, çöküntülerin giderilmesi, esneklik ve parlaklığın kazandırılmasında
 • İyileşmesi uzun süren yara, çatlak ve deri niteliğinin zarar gördüğü durumların kontrolünde
 • Saç dökülmesi tedavisinde
 • Yüz bölgesinde meydana gelen, yılların beraberinde getirmiş olduğu çöküntü olan bölgelerde dolgu sağlamak amacı ile uygulanır.

Ayda bir yapılacak 3 veya 4 uygulamadan sonra yılda bir tekrarlanırsa, kürlerin etkisi uzun süreli bir gençleştirici etkiye eşdeğer olur.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Gizlilik İlkesi