+90 532 131 85 26

Topuk Çatlağı Bakımı

Topuk çatlağı; deride meydana gelen ince ancak derin yarıklar olarak tanımlanmaktadır. Bu yarıklar derinin en üst katından, en alt tabakasına kadar uzanabilmektedir. Çatlakların görüldüğü saha ise topuklar ve yan yüzeylerdir. Sağlıklı topuklarda deri; pürüzsüz ve dirençli bi durumdadır. Ancak kurumuş topuk derisi; kuru, pürüzlü ve beyazlamış bir görünüme sahiptir.

Topuk çatlakları oldukça ciddi bir sorundur. Kimi zaman çok ağrılı olabilmektedir. Yürümeyi ve spor yapmayı zorlaştırabilir. Bu sebeple topukların bakımı ve topuk çatlaklarının tedavisi yapılmalıdır.

Topuk çatlamasına yol açan faktörler

 • Esnekliği ve nemi azalmış olan ayak derisinin gerilime maruz kalması bu noktada en önemli sebeptir. Bu gerilime yol açan sorunlardan bazıları ise; mantar, sedef ya da egzama gibi deri hastalıklarıdır.
 • Kişinin yetersiz su içmesi de cilt kuruluğuna sebep olarak topuk çatlamasını tetikleyebilir. Soğuk havalarda, havanın kuru olması sebebiyle deri kuruyabilir.
 • Menopoz döneminde meydana gelen östrojen eksikliği kaynaklı olarak ileri yaşlarda deri kuruluğu ortaya çıkar.
  Demir ya da B vitamini eksikliği de topuk çatlamasına yol açabilmektedir.
 • Şeker hastalığı, tiroit yetmezliği ya da böbrek hastalıkları başta olmak üzere çeşitli metabolik sorunlar genel olarak deri kuruluğuna yol açabilir. Ayaklarda yapısal şekil bozuklukları topuk çatlamasına sebep olabilir.

Bunların dışında:

 • Çeşitli genetik hastalıklar,
 • Duş ya da abdestten sonra ayakların kurulanmaması,
 • Obezite,
 • Aşırı spor yapma,
 • Ayak tabanı için uygun olmayan kremler kullanma, topuk çatlaklarına yol açabilir.

Topuk çatlağının tedavisi nasıldır?

Çatlak tedavisinde ilk olarak hastanın ağrısını azaltmak ele alınır. Bu sebeple de ilk olarak ayak derisi ılık suda ıslatılır ve ardından keratin tabanı temizlenir. Bu aşamadan sonra da üre ihtva eden bir merhem uygulanarak topuk derisinin basınca maruz kalmaması sağlanır Topuk çatlakları, mantar ve bakteri gibi mikropların üremesine oldukça uygun bir zemindir. Bu sebeple de tedavi edilmeleri oldukça önemlidir. Bundan dolayı deri çatlaklarına üreli-antibiyotik uygulanarak hava almamasını sağlayarak bandajlanması da önerilebilir. Şayet topuklarda çatlak oluşmasına yol açacak bir hastalık mevcut ise ilk olarak bu sorunun tedavisi planlanabilir. Şeker hastalarının kan dolaşımı yavaş olmaktadır. Bu sebeple de ayak hijyenine oldukça özen gösterilmesi ve küçük yaraların dahi geç kalınmadan tedavi edilmesi gerekmektedir.

Bu sebeple hastaların ayaklarına uygun ayakkabı giymesi, vitamin ya da demir eksikliğinde doktor tavsiyesi ile takviye alması, şekil bozukluğu söz konusu ise silikon tabanlıklarla ayaklarını desteklemesi gerekmektedir.

Topuk çatlağı için uygun bakım ürünleri

Geçmiş zamanlarda topuk çatlakları için yaygın olarak merhemler kullanılmakta idi. Ancak günümüzde bu merhemlerin deri gözeneklerini tıkadığı ve ter salgısına olumsuz etki yarattığı ortaya çıktı. Ancak üre içeren merhem ve losyonlar; deriyi tıkamadan, derinin su tutucu yetisini arttırmaktadır. Bu sayede ayak tabanları hem nemleniyor hem de cildin esnekliği artıyor.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Gizlilik İlkesi